× جستجو در مادیران ...

ساختار متفاوت رزومه و CV
رزومه و CV (Curriculum Vitae) دارای ساختاری متفاوت می باشند. رزومه كه به معنای "خلاصه تجربیات" است، معمولا توسط افراد غیر دانشگاهی نوشته شده و به منظور معرفی شخص به سازمان‌های در حال استخدام نیرو می باشد. افراد معمولا در رزومه خود فعالیت‌های حرفه‌ای و تجارب كاری خود را متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر می‌نویسند. رزومه مختصر و كوتاه بوده و حداكثر در دو صفحه تهیه می شود اما CV به ‌طور معمول توسط افراد دانشگاهی و درجهت معرفی همه دستاوردها و فعالیت‌های علمی و پژوهشی آنها نوشته شده و به همین دلیل می‌تواند تا بیش از 10 صفحه متن را شامل شود. با این وجود، توصیه می‌شود از افزودن مطالب غیر ضروری به CV خودداری شود.
فرمت فایل رزومه

فرمت فایل رزومه
رزومه خود را در قالب فایل PDF ارسال کنید. استفاده از فایل PDF برای اسنادی که نیاز به سندیت دارند بهتر ازفرمت Word است.
رزومه یا فرم استخدام
رزومه یا فرم استخدام
از دیگر اشتباهات رایج در نوشتار رزومه، تهیه فرم استخدام و ارسال اطلاعات غیرضروری به شرکت ها می باشد. فرم استخدامی شامل اطلاعاتی است که جهت ثبت در بانک اطلاعاتی شرکت‌ها از متقاضی دریافت شده و دارای قالب خاصی است. لطفا توجه داشته باشید که مواردی همچون حداقل میزان حقوق درخواستی یا امکان ماموریت و ... در رزومه نوشته نشده و تنها برای زمان مصاحبه لازم است. بنابراین اگر رزومه شما فرم استخدامی شرکتی است که به واسطه یکی از آشنایان آن را تهیه کرده اید، لطفا از ارسال آن به شرکت‌ها خودداری کنید.
عکس در رزومه
عکس در رزومه
امروزه درج عکس در رزومه عجیب و نامتعارف بوده و ممکن است باعث ایجاد مزاحمت شود. همچنین، ارائه اطلاعاتی از قبیل آدرس محل سکونت نیز چندان ضروری به نظر نمی رسد مگر آنکه نیاز به مکاتبه پستی با شما داشته باشند که درحال حاضر با وجود امکاناتی از قبیل ای میل و تلفن همراه، ثبت آدرس نیز الزامی نمی باشد.
حقوق درخواستی
حقوق درخواستی
ذکر حقوق درخواستی در رزومه کاری چندان حرفه ای به نظر نمی رسد. رزومه شما باید در جهت شناساندن توانمندی ها و سوابق کاری شما باشد. حقوق و مزایا از جمله مواردی است که در مصاحبه‌ های حضوری مطرح می‌شود. بهتر است درمورد محدوده دستمزد شغل تخصصی خود تحقیق کرده و در جلسه مصاحبه درمورد آن گفتگو کنید.
عنوان شغلی به اندازه سابقه کار
ذکر صحیح عنوان شغلی
عناوین شغلی خود را متناسب با سوابق کاری تان بنویسید. دربرخی موارد، ارسال کنندگان رزومه با دو الی سه سال سابقه فعالیت، در عنوان شغلی خود از عبارت "مدیر واحد یا مسئول بخش" استفاده کرده‌اند که پس از مصاحبه مشخص شده عنوان شغلی آنها با واقعیت شغلی شان متفاوت بوده است. وزن کلمه مدیریت برای فردی که سابقه کار بالایی ندارد، صحیح نبوده و بهتر است از عنوان صحیح برای شغل و تجربیات خود استفاده کنید.
استفاده از ایمیل درست
استفاده از ایمیل درست
ازآنجایی که آدرس ایمیل معرف بخشی از هویت شماست، حتماً در رزومه از ایمیل صحیح استفاده کنید. آدرس پست الکترونیکی نباید دارای حروف بچگانه، خیلی خودمانی یا مواردی از این قبیل باشد. ایمیلی با یک عنوان رسمی یا ترجیحا نام و نام خانوادگی خودتان در یک سایت معتبر تهیه کرده و همان را در رزومه بنویسید.